Materiały Budowlane
25.03.2019.
Linki Google
Fundamenty to podstawa PDF Drukuj Email
07.07.2007.
autor: Bartosz Chmielewski

    Fundamenty muszą być położone tak starannie, jak to tylko możliwe. Na nich spoczywa cały ciężar domu, one też są elementem konstrukcji, który jest najmniej dostępny co sprawia, że jakiekolwiek naprawy są nie tylko trudne, ale i kosztowne. Niestarannie położone fundamenty nie tylko mogą powodować podchodzenie wody pod dom, przemarzanie ścian czy ich pękanie, co w najgorszym przypadku prowadzi do katastrofy budowlanej.

    Dlatego też warto wybrać materiały budowlane najwyższej jakości, a całość prac na wszelki wypadek nadzorować. Trzeba też pamiętać, że przy fundamentach pośpiech bywa rzeczą zgubną, lepiej zaczekać kilka dni dłużej, by mieć pewność, że beton się związał niż później bezsilnie patrzeć, jak nasz dom “siada”.

    Zanim położymy fundamenty należy najpierw przygotować wykop o odpowiedniej głębokości, która zależy zarówno od lokalnych warunków klimatycznych, rodzaju i struktury gruntu jak również od typu budynku. Fundamenty muszą być osadzone poniżej granicy przemarzania gruntu, która w waha się w zależności od rejonu kraju od kilkudziesięciu centymetrów do ponad półtora metra. W przypadku domu podpiwniczonego głębokość wykopu z reguły wyznacza wysokość piwnicy. Ważna jest też nośność gruntu - jeśli jest on słaby (czyli gdy warstwa nośna jest na głębokości poniżej 3-4 metrów), trzeba dodatkowo wzmocnić fundamenty za pomocą pali żelbetowych lub tzw. studni.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Materiały Budowlane

(C) 2006 goP.I.P. Template by gopip.deSmoki, smoczki