Materiały Budowlane
25.03.2019.
Linki Google
Żelbet i jego zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym PDF Drukuj Email
14.07.2007.

autor: Ewa Libiszewska 

    Mimo różnorodności materiałów budowlanych, w konkretnych przypadkach konstrukcje żelbetowe są praktycznie niezastąpione.

   Żelbet to beton wzmacniany stalą, która poprawia jego wytrzymałość na naprężenia rozciągające. W rezultacie otrzymujemy odporny na naprężenia, mróz i działanie wilgoci materiał budowlany, który w dodatku można wykonać metodą gospodarczą przygotowując mieszankę złożoną z cementu, żwiru, piasku, wody oraz ewentualnych domieszek, poprawiających jej właściwości, a następnie wylewając ją na uprzednio przygotowaną konstrukcję ze stali. Jednak żelbet posiada też wady, a jedną z największych jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, jest bardzo niekorzystny, jeśli porównamy z nim inne materiały budowlane, współczynnik przenikalności cieplnej U, wynoszący dla 40 cm muru 2,469. Taki sam mur wykonany z cegły pełnej ma współczynnik, U=1,451. Nic więc dziwnego, że żelbet, choć stosunkowo tani, stosowany jest głównie przy stawianiu fundamentów.


    Żelbet najczęściej używany jest do stawiania ław fundamentowych. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji stalą mogą być one węższe i cieńsze niż tradycyjne ławy betonowe wylewane z samego betonu. Sam proces jest dość prosty, cztery pręty stalowe o średnicy 12mm zamyka się strzemionami, dzięki którym mogą one przemieszczać się w czasie betonowania, a następnie na taką konstrukcję wylewa się beton. W rezultacie ława jest sztywniejsza, dzięki czemu nawet w przypadku nierównomiernego osiadania budynku na gruncie nie dochodzi do jej wygięcia i pękania ścian domu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Materiały Budowlane

(C) 2006 goP.I.P. Template by gopip.deSmoki, smoczki