Materiały Budowlane
18.10.2019.
Linki Google
Rynek materiałów budowlanych  prognozy PDF Drukuj Email
19.07.2007.

autor: Ewa Libiszewska 

    Ostatnie kilka miesięcy na pewno przysporzyło niejednej osobie kupującej materiały budowlane sporo kłopotów. Ceny rosły w zastraszającym tempie, a składy świeciły pustkami. Czy jest szansa na zmianę tej sytuacji?

   Wszystko wskazuje na to, że rynek materiałów budowlanych powoli się uspokaja. Mimo tego, że budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne nadal przeżywa boom, materiały budowlane powoli zaczynają zapełniać składy, a część producentów nie planuje w najbliższym czasie podwyżek. Niektóre produkty mogą nawet nieznacznie potanieć. Na ten stan rzeczy złożyło się kilka przyczyn. Po pierwsze utrzymano 7% VAT na materiały budowlane, a więc większość inwestorów może odetchnąć z ulgą i nie kupować niektórych produktów na zapas. Trzeba też pamiętać, że polski rynek materiałów budowlanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy dogonił pod względem cen resztę Unii Europejskiej, co spowodowało, iż import dobrej jakości produktów zza zachodniej granicy stał się opłacalny.

    W najbliższym czasie nie powinno zabraknąć cegieł ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego – większość ich producentów wycofuje się z zapowiadanych podwyżek, co świadczy, że rynek materiałów budowlanych zaczyna się nasycać. Podobnie  materiały wykończeniowe, takie jak chemia budowlana, farby, materiały instalacyjne i sanitarne, pokrycia dachowe, czy nawet tak poszukiwane ostatnio materiały ociepleniowe i płyty g-k, są już dostępne bez większych problemów a ich ceny są w miarę stabilne. Zawdzięczamy to jednak nie zmniejszeniu się ilości inwestycji, czy większej produkcji rodzimych firm,  lecz importowi na dużą skalę. Ciągle jednak rynek materiałów budowlanych cierpi na braki w przypadku okien i drzwi – na te produkty trzeba składać zamówienia na dwa miesiące naprzód. Mimo to, choć na koniec roku większość analityków zapowiada obniżki cen, musimy przygotować się na to, iż rynek materiałów budowlanych nie będzie w najbliższym czasie zbyt stabilny.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Materiały Budowlane

(C) 2006 goP.I.P. Template by gopip.deSmoki, smoczki