Materiały Budowlane
23.07.2019.
Linki Google
Gazobeton na tle innych materiałów budowlanych PDF Drukuj Email
01.12.2007.

autor: Marcin Medwid

Beton komórkowy znany też pod nazwą gazobeton lub suporeks jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Zwłaszcza w Polsce, która należy do ścisłej światowej czołówki pod względem produkcji gazobetonu.

  1. Historia narodzin betonu komórkowego.

Beton komórkowy znany też pod nazwą gazobeton lub suporeks jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych. Jego historia sięga jednak niezbyt odległych czasów, bowiem opracowanie podstawowych zasad jego wytwarzania miało miejsce u schyłku XIX wieku, a pierwsze patenty z nim związane zarejestrowano w Niemczech w 1890 r., w Norwegii w roku 1910, w 1921 r. w Danii i wreszcie w Szwecji w latach 1924 i 1931.

Najistotniejszymi wydarzeniami w historii betonu komórkowego było:

*opracowanie przez amerykanów Aylswortha i Dyera metody spulchniania betonu komórkowego przy użyciu proszku aluminiowego, która nadal jest stosowana przez wszystkich producentów betonu komórkowego.
*wynalezienie w 1923 r. przez szwedzkiego architekta Axela Erikksona najkorzystniejszego sposobu utwardzania betonu komórkowego w autoklawach za pomocą gorącej pary wodnej. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Materiały Budowlane

(C) 2006 goP.I.P. Template by gopip.deSmoki, smoczki