Materiały Budowlane
18.10.2019.
Linki Google
Beton i Żelbet PDF Drukuj Email
02.07.2007.

Beton i żelbet

Beton i żelbet to najpopularniejsze materiały budowlane używane do stawiania fundamentów.


Beton to związana i stwardniała mieszanka złożona się z cementu, żwiru, piasku, wody oraz ewentualnych dodatków i domieszek, poprawiających jej właściwości. Żelbet to beton wzmacniany dodatkowo stalą, która poprawia jego wytrzymałość na naprężenia rozciągające. Jeśli chodzi o budownictwo jednorodzinne, beton wykorzystywany jest do stawiania tzw. ław fundamentowych, wylewanych pod ścianami nośnymi, słupami, kominem, a czasami także pod miejscem oparcia biegów schodowych. W tym celu używa się najczęściej betonu i żelbetu klasy B15.

Zalety

Materiały budowlane, takie jak beton i żelbet doskonale przenoszą naprężenia ściskające (żelbet jest również bardzo odporny na naprężenia rozciągające). Są mrozoodporne i mało nasiąkliwe. Dużą zaletą jest także łatwość wykonania � budownictwo jednorodzinne często wykorzystuje tą właściwość w celu obniżenia kosztów poprzez samodzielne przygotowanie betonu, sposobem gospodarczym. 

Wady

Beton i żelbet wymagają pielęgnacji w czasie wiązania. W celu nadania im wymaganych parametrów należy utrzymywać określoną wilgotność przez co najmniej tydzień, a w przypadku mieszanki zrobionej na bazie cementu hutniczego - 14 dni. Aby to osiągnąć trzeba polewać wodą ściany fundamentowe nawet kilka razy dziennie. W czasie wiązania beton i żelbet muszą być także chronione przed słońcem, deszczem, a także zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą powietrza. Należy unikać też betonowania w czasie opadów deszczu, w okresie upałów oraz przy temperaturze poniżej 5 stopni C.

Koszty

Beton można przygotować samemu lub też zamówić gotowy w wytwórniach na terenie całego kraju. Ceny wahają się od 200 do 300 PLN za m3 i zależą głównie od składników użytych w mieszance oraz renomy wytwórni. Beton klasy B15 wytwarzany w zakładach w Gniewie, kosztuje ok. 274,5 PLN brutto, podczas gdy zakłady w Pułtusku oferują beton tej samej klasy w cenie 231,80 PLN brutto. W cenę należy też wliczyć koszty transportu na miejsce budowy.

Więcej informacji na temat betonu i żelbetu

 Żelbet i jego zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym

 

Producenci

PPU ZAMBET S.A.
Al. Wojska Polskiego 52 A, Pułtusk
tel. (023) 692-86-78, 0-605-658-792
ul. Zakroczymska 17, Serock
tel. (022) 782-71-95

"Prefabet - Gniew"
Sp. z o.o. ul. 7 Marca 6, Gniew
tel. (058) 535 24 57
email: prefabet@prefabet.gda.pl
 

Materiały Budowlane

(C) 2006 goP.I.P. Template by gopip.deSmoki, smoczki